hazir web sitesi

This WordPress.com site is the bee's knees

Doğu Ekspresiyle Doğu Anadolu’ya Yolculuk.

Günümüzde özellikle ülkemizin doğusu arası seferler yapan Doğu expresi hakkında olan birçok makale var piyasada. Açıkçası ben bu konuya bir açıklık getirmek üzere bu konuya bir el atmak istedim. Bugün buradaki amacım doğu ekspresini sizlere tanıtmaktır.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu ekspresi Ankara-Kars arası seferler yapan ve bu yolculuk sırasında ülkemizin doğusuna ait doğal ve beşeri güzellikleri gözleyebileceğiniz bir tren seferidir. Ankara’da başlayan bu yolculuk sırasıyla Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerinden geçerek Kars’a ulaşmaktadır.

Bu yolculuk normal şartlarda günlük seferleri düşündüğümüzde 24 saat sürmektedir. Burada bahsedilen doğu ekspresi seferleri günlük olmakla beraber aynı zaman daha turistlik olarak niteleyebileceğimiz bilet satışları sadece belirli zamanlarda açılan seferler de bulunmaktadır. Yani diğer bir değişle bu turistlik doğu ekspresidir.

Turistlik Doğu Ekspresi.

   Turistlik doğu ekspresi genellikle biletleri belirli tarihlerde satışa çıkan ve yine genellikle seyahat acentalarının oluşturmuş olduğu özel tur grupları için alınmış olan biletledir. Kars-Ankara arasındaki sefer Divriği ve Bostan Kaya İstasyonu’nda 2 ila 3 saat arası mola vermektedir. Bu süre zarfında dilediğiniz gibi çevreyi gezebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi molaları da hesaba kattığımızda günlük seferlerden farklı olarak yolculuk 32 saati bulabilmektedir. Ayrıca kendinize tahsis edilecek kopartmanızı istediğiniz gibi donatabilirsiniz. Bu kısmı tamamen sizlere kalmış.

Her Mevsim Doğu Ekspresi.

   Doğu ekspresi hizmetinde arzunuza göre kış veya yaz olmak üzere istediğiniz zaman faydalanabilirsiniz. Bulunduğunuz mevsime göre vagonlar pulman veya kuşetli olabilir. Doğu ekspresi aynı zamanda geçtiği yollar ve sunduğu güzellikler sayesinde gruplar, arkadaş grupları, turistler ve diğer zümreler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İşin güzel yanı yolculuk boyunca istediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz.

Yolculuk İçin Gerekli Bazı Şeyler.

Tren seferlerimizde gıda hizmeti veriyor olsak da her ihtimale karşı yanınızda 24 saat boyunca yetecek kadar su ve gıda bulundurmaya özen gösterin.  Lakin yanınızda aparatif yiyecekler bulundurmaya özen gösterin. Böylesi hem sağlınız hem de yiyeceklerin bozulmadan saklanması açısından daha iyi olacaktır.

Kapanış.

Her nereden bakarsanız bakın ülkemizin doğusu bir keşfedilmeyi bekleyen bir elmas madeni gibi. Ayrıca profesyonel tur rehberimize de değinmeden geçmeyelim. Sayın Bilal Çağatay Eren Türk yani profesyonel ülkesel tur rehberimiz sayesinde gezilerimiz sırasında gezip gördüğünüz yerler hakkında bilgi alabileceksiniz. Ayrıca kendisiyle şu telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca sayın rehberimize Erzurum tur rehberi başlığı altında da rastlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on June 16, 2020 by .
%d bloggers like this: